www.rury-bezszwowe.pl

13.08.2016 Żelazostop zwiększy jakość stali? 


elazostopy

Żelazostopy są niezbędne podczas produkcji stali, bo dzięki nim osiąga pożądane właściwości. Zasada jest prosta, im mniej „śmieci” w postaci węgla i gazów w żelazostopie tym lepsza jest jakość stali, która jednocześnie staje się bardziej wytrzymała oraz odporna na zużycie.

 

Niska zawartość węgla w stali 

Pewna hutnicza spółka z Łazisk Górnych wraz z naukowcami chcą stworzyć pierwszy na świecie stop żelaza, który będzie posiadał bardzo niską zawartość węgla oraz zawartość azotu, wodoru i innych gazów.Ultraczyste stopy są najbardziej pożądanym produktem w branży, a to przez to, że można dzięki nim wyprodukować stal, którą cechuje najwyższy parametr jakościowy. Takla właśnie stal jest wykorzystywana jest w branżach najnowszych technologi, czyli w przemyśle zbrojeniowym, chemicznym, lotniczym itd. Wymagania odnośnie jakości stali są wysokie i ciągle rosną, to też dlatego producenci poszukują coraz to lepszych surowców do produkcji.

 

Produkcja czystej stali 

By wyprodukować wysokogatunkową stal musimy użyć podczas produkcji żelazochrom, który posiada stopy żelaza, krzemu oraz chromu. Projekt, który prowadzi firma hutnicza ma dążyć do uzyskania rafinowanego, ultraczystego żelazochromu, który będzie posiadał kontrolowaną zawartość węgla, azotu, wodoru i tlenu. Badane i opracowywane będą również technologie produkcji, które obejmą m.in. proces topnienia oraz rafinacji.

 

Czym jest żelazostop? 

Żelazostop jest przejściowym stopem, który w swoim składzie zawiera żelazo oraz jeden lub więcej pierwiastków. Żelazostop należy do do metali nieżelaznych lub półmetali są to krzem, mangan oraz chrom, które są składnikami elazostopystopowymi. Wymienione wyżej pierwiastki są dodatkami, które dodaje się podczas produkcji stali. Ich dodanie zapewnia nadanie odpowiednich właściwości stali stopowej. Są one pewnego rodzaju modyfikatorami i odtleniaczami.

 

Podział żelazostopów 

Żelazostopy można podzielić na dwie kategorie, czyli żelazostopy produkowane masowo, i żelazostopy specjalne. Żelazostopy produkowane masowo to w zasadzie żelazochrom, żelazokrzem, żelazomanganokrzem i żelazonikiel. Całkowita ich produkcja stanowi ok 90% produkcji w UE. Żelazostopy specjalne w porównaniu z żelazostopami produkowanymi masowo jest stosunkowo mała. Żelazostopu specjalne składają się głównie z żelazowanad, żelazomolibden,żelazowolframotytanobor i żelazoniob, a ich zastosowanie znajdziemy w hutnictwie żelaza i stali. 

Kontakt

sklep rury bezszwowe

PRO AUTOMATIC Sp. z.o.o.
ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice


NIP: PL634-282-04-88 REGON: 243348858

tel: +48 731 239 685


POMOC TECHNICZNA
Oferujemy klientom pomoc techniczną opartą na zdobytych kwalifikacjach, wiedzy i doświadczeniu. Zapraszamy do kontaktu - dział metalurgii PRO AUTOMATIC


Sklep Festo

Sklep SMC