30.10.2016 Ciągnienie na ławie przepychowej
W poprzednim wpisie poruszana była metoda Calmesa. Ten wpis będzie poniekąd jego kontynuacją.
30.10.2016 Metoda Calmesa
Metoda Calmesa jest jedną z licznych sposobów produkcji rur bezszwowych. W tej metodzie podczas produkcji stosuje się alongatory, czyli wydłużarkę oraz prasę do dziurawienia wlewków.
30.10.2016 Rodzaje i podział stali
Stal jest stopem żelaza, który w składzie zawiera maksymalnie ok 2% węgla oraz dodatki stopów które dodatkowo poprawiają właściwości a przy tym własności wyrobów które z nich powstają.
02.10.2016 Hutnictwo i wytwarzanie rur bezszwowych w Polsce
Wytwarzanie rur bezszwowych zawdzięczamy Hutnictwu czyli gałęzi przemysłu, której głównym zadaniem jest wytapianie metali i ich stopów z rud z domieszką złomu i obróbką plastyczną na półprodukty oraz wyroby gotowe. Nauką, która zajmuje się hutnictwem jest metalurgia o której pisaliśmy w Metalurgia jako nauka o metalach
18.10.2016 Rury bezszwowe w przemyśle lotniczym
Rury bezszwowe są też wykorzystywane w przemyśle lotniczym, może nie tak często jak dawniej ale zawsze coś. Właśnie, a jak było dawniej? Na początku, gdy lotnictwo dopiero zaczynało raczkować drewniane elementy konstrukcji były obijane płótnem, papierem, albo skórą. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej pewien brytyjski producent lotniczy skonstruował samolot pokładowy torpedowo- bombowy, który był najczęściej wykorzystywaną konstrukcją przez Royal Navy. Konstrukcja maszyny może i niebyła przełomowa, bo składała się ze szkieletu zbudowanego z rur-bezszwowych, które następnie były obijane płótnem. Jedynie kadłub był pokryty blachą i to tylko w przedniej części.
18.10.2016 Metalurgia jako nauka o metalach
Naukę o metalach nazywamy metalurgią. Obejmuje ona między innymi obróbkę plastyczną, odlewnictwo, metaloznawstwo i metalurgię ekstrakcyjną. Metalurgia, za przedmiot badań obrała sobie obróbkę rud metali aż do produktu końcowego. Metalurgia potocznie często utożsamia się z hutnictwem, jednak hutnictwo zajmuję się wyłącznie metalurgią ekstrakcyjną. Dziś proces ekstrakcji metali stanowi niewielki odsetek badań metalurgii, która obejmuje głównie przetwórstwa metali, czyli wytwarzanie przedmiotów użytkowych.
10.10.2016 Walcowanie rury bezszwowej
Rura bezszwowa obrabiana jest przy pomocy procesu obróbki plastycznej, który wykonywany jest na walcarkach nazywamy walcowaniem. Polega ono na kształtowaniu materiału między obracającymi się walcami, rolkami, tarczami. Sposoby walcowania dzielimy ze względu na rodzaj ruchu walców (wzdłużne, poprzeczne, poprzecznoklinowe, pielgrzymowe, kuźnicze, skośne), oraz układu klatek roboczych ( jednoliniowe, wieloliniowe, ciągłe, półciągłe, mijane, szachownicowe).
28.09.2016 Obróbka plastyczna metalu
Obróbka plastyczna metalu jest wywieraniem na metalach nacisku, które przekracza ich granicę plastyczności. Celem takiego zabiegu jest trwała zmiana kształtów wraz z wymiarami obrabianego właśnie przedmiotu. Cały proces takiego kształtowania może przebiegać na gorąco, ciepło lub zimno. Klasyfikacja jest zależna od temperatury odkuwki (rekrystalizacji) metalu, który jest odkształcany, a także precyzyjnej od prędkości odkształcenia w odniesieniu do prędkości rekrystalizacji.
12.09.2016 Rury bezszwowe ze stali nierdzewnej, czemu są nierdzewne?
INOX, nierdzewka, albo zwyczajnie stal nierdzewna. Co to jest, czemu jest nierdzewna, jaka jest jej historia i gdzie się jej używa. Dzisiejszym wpisem, chcemy Państwu przybliżyć rury ze stali nierdzewnej.
30.08.2016 Recykling Stali
70% tyle produktów stalowych wraca do obiegu wtórnego po 20 latach. Stal z recyklingu to oszczędności rzędu 74% energii, która jest potrzebna do produkcji. Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem przerabiania odzyskanego złomu. Recykling stali jest doskonałym sposobem na oszczędności i dbanie o środowisko naturalne.
13.08.2016 Żelazostop zwiększy jakość stali?
Żelazostopy są niezbędne podczas produkcji stali, bo dzięki nim osiąga pożądane właściwości. Zasada jest prosta, im mniej „śmieci” w postaci węgla i gazów w żelazostopie tym lepsza jest jakość stali, która jednocześnie staje się bardziej wytrzymała oraz odporna na zużycie.
Strona 1 z 2