18.10.2016 Metalurgia jako nauka o metalach
Naukę o metalach nazywamy metalurgią. Obejmuje ona między innymi obróbkę plastyczną, odlewnictwo, metaloznawstwo i metalurgię ekstrakcyjną. Metalurgia, za przedmiot badań obrała sobie obróbkę rud metali aż do produktu końcowego. Metalurgia potocznie często utożsamia się z hutnictwem, jednak hutnictwo zajmuję się wyłącznie metalurgią ekstrakcyjną. Dziś proces ekstrakcji metali stanowi niewielki odsetek badań metalurgii, która obejmuje głównie przetwórstwa metali, czyli wytwarzanie przedmiotów użytkowych.
Metalurgia zarys historyczny
Metalurgia jako nauka pojawiła się dopiero w XV wieku, jednak ludzie już znacznie wcześniej potrafili wytwarzać metale, bo już w 12 000 roku przed naszą erą. Właśnie na ten rok datowane są pierwsze wyroby metalurgiczne. Pierwszym dużym centrum metalurgicznym był Rudawy, czyli pasmo Gór Kruszcowych które znajdują się na pograniczu Czech i Niemiec. W 1765 roku powstała pierwsza na Świecie akademia górnicza w niemieckim Freibergu w Saksonii, to właśnie absolwenci tej akademii założyli Akademię Górniczo- Hutniczą w Krakowie.
Przeczytaj też o: Walcowanie rury bezszwowej
Rozwój metalurgii
Jednak szybko metalurgia przestała się ograniczać tylko do produkcji surowych metali, w dużej mierze miało na to wpływ odkrywanie coraz to nowszych pierwiastków.
Już wtedy coraz bardziej istotny stawał się fakt czystości metalu, oraz pomysł łączenia go z innymi pierwiastkami czy stopami. Za najważniejsze historyczne osiągnięcie metalurgii uznaje się
produkcję czystej miedzi, która miała wpływ na rozwój branży elektronicznej, dzięki czemu zapewniony został większy dostęp dla zwykłych obywateli.
Energia źródłem postępu
Uzyskany dostęp do energii elektrycznej miał też duży wpływ na metalurgię. Otworzył on nowe możliwości w uzyskiwaniu metali i doprowadził do powstania elektrometalurgii, która była wspomagana przez hydrometalurgię. Wraz z rozwojem metalurgii ekstrakcyjnej rozwijała się obróbka metali, teraz tradycyjne kucie zostało zastąpione przez walcowanie, wyciskanie czy przeciąganie drutu. Dla metali i stopów, które miały niewystarczającą własność mechaniczną stosuje się technologie odlewu..