www.rury-bezszwowe.pl

12.09.2016 Rury bezszwowe ze stali nierdzewnej, czemu są nierdzewne?


nierdzewka

INOX, nierdzewka, albo zwyczajnie stal nierdzewna. Co to jest, czemu jest nierdzewna, jaka jest jej historia i gdzie się jej używa. Dzisiejszym wpisem, chcemy Państwu przybliżyć rury ze stali nierdzewnej.

 

Specjalne właściwości nierdzewki

Nierdzewka, jest grupą stali które posiadają specjalne właściwości fizykochemiczne odporne na korozję ze strony czynników atmosferycznych, roztworów alkalicznych czy rozcieńczonych kwasów. Jak uzyskać nierdzewność rury? W bardzo prosty sposób. Aby uzyskać nierdzewność konieczne jest wprowadzenie do stali odpowiednich dodatków stopowych. Stal chromowana nierdzewna posiada np. chrom. Ale jak powstała stal nierdzewna?


Przeczytaj też o: Żelazostop zwiększy jakość stali?Historia nierdzewki

Aby się przekonac musimy się cofnąć w czasie. Najlepiej do drugiej połowy XIX wieku, bo właśnie wtedy we Francji odkryto, że mieszanka żelaza i chromu jest w stanie uchronić stal przed działaniem kwaśnych substancji. Jednak nierdzewkanierdzewka została opatentowana przez niemieckich inzynierów Kruppa, wtedy stal nierdzewną nazywało się stalą austenityczną.  Termin „stal nierdzewna” został użyty przez brytyjskiego  inżyniera Harrego Brearley’a, użył tego terminu w 1913 roku odnośnie swojego wynalazku, czyli mieszanki żelaza, węgla i chromu. W początku, stal nierdzewna była wykorzystywana do produkcji noży i sztućców stołowych. Rok 1924 jest rokiem, w którym opatentowana została stal nierdzewna w Wielkiej Brytanii wg normy AISI304 w skład której wchodził chorm (18%) i nikiel (8%).

Zastosowanie nierdzewki

INOX, czyli nierdzewke używa się do produkcji zbiorników na wyroby z ropy naftowej, cysterny mleczarskie, czy niecki basenów pływackich. Możemy ją spotkać w armaturze przemysłowej i domowej, turbinach parowych, okuciach żeglarskich, samolotach windach itd.


 

Kontakt

sklep rury bezszwowe

PRO AUTOMATIC Sp. z.o.o.
ul. Kościuszki 227
40-600 Katowice


NIP: PL634-282-04-88 REGON: 243348858

tel: +48 731 239 685


POMOC TECHNICZNA
Oferujemy klientom pomoc techniczną opartą na zdobytych kwalifikacjach, wiedzy i doświadczeniu. Zapraszamy do kontaktu - dział metalurgii PRO AUTOMATIC


Sklep Festo

Sklep SMC