12.09.2016 Rury bezszwowe ze stali nierdzewnej, czemu są nierdzewne?
INOX, nierdzewka, albo zwyczajnie stal nierdzewna. Co to jest, czemu jest nierdzewna, jaka jest jej historia i gdzie się jej używa. Dzisiejszym wpisem, chcemy Państwu przybliżyć rury ze stali nierdzewnej.
Specjalne właściwości nierdzewki
Nierdzewka, jest grupą stali które posiadają specjalne właściwości fizykochemiczne odporne na korozję ze strony czynników atmosferycznych, roztworów alkalicznych czy rozcieńczonych kwasów. Jak uzyskać nierdzewność rury? W bardzo prosty sposób. Aby uzyskać nierdzewność konieczne jest wprowadzenie do stali odpowiednich dodatków stopowych. Stal chromowana nierdzewna posiada np. chrom. Ale jak powstała stal nierdzewna?
Przeczytaj też o: Żelazostop zwiększy jakość stali?
Historia nierdzewki
Aby się przekonac musimy się cofnąć w czasie. Najlepiej do drugiej połowy XIX wieku, bo właśnie wtedy we Francji odkryto, że mieszanka żelaza i chromu jest w stanie uchronić stal przed działaniem kwaśnych substancji. Jednak nierdzewka została opatentowana przez niemieckich inzynierów Kruppa, wtedy stal nierdzewną nazywało się stalą austenityczną. Termin „stal nierdzewna” został użyty przez brytyjskiego inżyniera Harrego Brearley’a, użył tego terminu w 1913 roku odnośnie swojego wynalazku, czyli mieszanki żelaza, węgla i chromu. W początku, stal nierdzewna była wykorzystywana do produkcji noży i sztućców stołowych. Rok 1924 jest rokiem, w którym opatentowana została stal nierdzewna w Wielkiej Brytanii wg normy AISI304 w skład której wchodził chorm (18%) i nikiel (8%).
Zastosowanie nierdzewki
INOX, czyli nierdzewke używa się do produkcji zbiorników na wyroby z ropy naftowej, cysterny mleczarskie, czy niecki basenów pływackich. Możemy ją spotkać w armaturze przemysłowej i domowej, turbinach parowych, okuciach żeglarskich, samolotach windach itd.