02.10.2016 Hutnictwo i wytwarzanie rur bezszwowych w Polsce
Wytwarzanie rur bezszwowych zawdzięczamy Hutnictwu czyli gałęzi przemysłu, której głównym zadaniem jest wytapianie metali i ich stopów z rud z domieszką złomu i obróbką plastyczną na półprodukty oraz wyroby gotowe. Nauką, która zajmuje się hutnictwem jest metalurgia o której pisaliśmy w Metalurgia jako nauka o metalach
Początki hutnictwa
Zanim zostało wynalezione wytwarzanie rur bezszwowych musiało rozwinąć się hutnictwo, które tak właściwie było już znane w starożytnym Egipcie w ok. 3000r. p. n. e. Zaś w Europie pojawiło się w ok. 1000 r. p. n. e., a na ziemiach polskich od ok. IV w. p. n. e.). Początkowo rolę pieców hutniczych pełniły dymarki. W starożytnej Polsce najbardziej znanym zagłębiem hutniczym były tereny obecnego województwa świętokrzyskiego na których działał kompleks dymarek świętokrzyskich.
W okresie od drugiej połowy XI wieku, aż po drugą połowę XII wieku na terenie Dąbrowy Górniczej funkcjonowała huta wytopu ołowiu i srebra. Większość osiedli związanych z hutnictwem metali kolorowych była zlokalizowana właśnie na terenach Dąbrowy Górniczej.
W drugiej połowie XV wieku zaczęły się upowszechniać nowocześniejsze metody wytopu żelaza, które wykorzystywały do tego celu piec styryjski.
Przeczytaj też o: Rury-bezszwowe w przemyśle lotniczym